yukselis-otomotiv-logo

Rulmanlar

Rulmanlar, yer aldıkları sistemlerin düzgün çalışmasında, sürtünmeyi azaltmada ve çeşitli parçaların verimli bir şekilde hareket etmesini sağlamada çok önemli bir rol oynar. Otomotivde ise motorlar, şanzımanlar, süspansiyon sistemleri, tekerlekler ve daha fazlasını içeren çok çeşitli otomotiv uygulamalarının temel bileşenleridirler. Bilyalı, makaralı, konik makaralı ve İğneli Rulmanlar başlıca otomotiv rulman çeşitleridir. Otomotivde rulmanlar şu bölümlerde kullanılırlar;

Tekerlek Rulmanları: Araç tekerleklerinin göbeklerinde tekerlek rulmanları kullanılır. Tekerleklerin düzgün bir şekilde dönmesine ve hem radyal hem de eksenel yükleri taşımasına izin verirler.

Motor Yatakları: Motor yatakları krank milini ve eksantrik milini destekleyerek bunların düzgün bir şekilde dönmesini sağlar ve sürtünmeyi azaltır. Bu, motor performansı ve uzun ömür açısından çok önemlidir.

Transmisyon Rulmanları: Bu rulmanlar, giriş ve çıkış milleri de dahil olmak üzere transmisyon sisteminde bulunur. Gücün verimli ve sorunsuz bir şekilde iletilmesine yardımcı olurlar.

Süspansiyon Rulmanları: Süspansiyon yatakları, süspansiyon sisteminin kontrol kolları ve dikme takozları gibi çeşitli bileşenlerinde kullanılır.

Direksiyon Rulmanları: Direksiyon yatakları, direksiyon sistemindeki sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olarak daha kolay kontrol ve dönüş sağlar.

Firmamız Yukselis Otomotiv FAG, SKF, Timken, NTN, ORS, KOYO, SNR,INA gibi uluslararası markalar yanı sıra kendi markası olan YKS ve Koyoto markaları ile zengin stok çeşidine sahiptir.