kullanım şartları ve yasal haklar | hesap numaralarımız
 
  FAG -SKF- TIMKEN- BOWER -INA- NSK- NTN- KOYOTO Otomotiv, sanayi ve iş makinaları rulmanları, yağ keçeleri, "V" kayışları... Yükseliş Otomotiv : "Türkiye' nin rulman devi..."
 
anasayfa hakkımızda vizyonumuz misyonumuz ürünlerimiz iletişim
 
     
 
 
  Bilgi bankası: Yağ keçeleri
     
 

Yağ Keçeleri

Yağ keçeleri, makinelerin hareket ileten elemanları üzerindeki yataklardan ( örn.kaymalı ve rulmanlı yataklarda) içeriye pislik, rutubet vs zararlı maddelerin girmesini önlemek ve dışarıya yağ sızmasının önüne geçmek maksadıyla kullanılan sızdırmazlık elemanlarıdır. Daha genel bir ifadeyle döner mil keçeleri de denilen yağ keçeleri, saat yönünde veya ters yönde rotasyona sahip millerde her türlü akışkanın sızmasını engelleyen bir mekanizmadır.

Yağ keçesi kullanımı özellikle; bir sistemde birbiriyle temas eden iki parçadan birinin rotasyonundan kaynaklanan sürtünme ve bu sebeple ortaya çıkan ısıyı ve aşınmayı önleme maksatlı mile makine yağı uygulanıyorsa gerekli hâle gelir.

Yağ keçeleri sadece yağların değil asit, baz veya solvent benzeri kimyasal maddelerin de sızdırmazlığında kullanılır.Kimi yağ keçelerinde bulunan toz dudakları, sistemi toz ve kirlerden de korurlar.

Fazla bir maliyeti olmayan kaliteli bir yağ keçesi, oldukça pahalı makina ve sistemlerin sağlıklı ve uzun ömürlü çalışmalarını sağlayabilir.

 
   
 

Yağ keçeleri TS 868-1,TS 868-2,TS 868-3,TS 868-4,TS 868-5 e göre standartlaştırılmışlar. Keçeler, sızdırmazlık sağladığı ortamın ve maddelerin özelliklerine göre değişik tiplerde ve değişik malzemelerden imal edilirler ve bir çok çeşidii mevcuttur.

Örnek keçe tipleri:

L1 tipi yağ keçeleri
Pahalı malzemelerden üretilen bu tip keçelerin dışları metal olup yuvalarına sıkı geçerler.

L3 tipi yağ keçeleri
Dışı kauçuk kaplıdır. Bu tabaka düz veya montaj esnasında geri kaçmasını önleme amaçlı tırtıllı olabilir.

L13 tipi yağ keçeleri
L1 ve L3 tipi keçelerin özelliklerini bünyesinde toplar. Metal aksam merkezlenmeyi ve sıkılığı, kauçuk aksamı da sızdırmazlığı sağlamaktadır.

Toz dudaklı yağ keçeleri
Kirli ortamlarda çalışan sistemlerde kullanılmak amacıyla tasarlanmışlardır.Görece temiz dış ortamda kullanılan tiplerinde tekli toz dudakları bulunurken, direk kirli ortamla temas halindeki (çamur, toz. vs) yağ keçelerinde özel tip toz dudakları bulunmaktadır.

 
   
     
 
  rulmanlar v kayışları  
 
     
  rulmanlar v kayışları  
 
 
     
   
 
 
Copyright © 2010 Yükseliş Otomotiv Sanayi ve Pazarlama A.Ş
Her hakkı saklıdır.
Anasayfa | Hakkımızda | Misyonumuz | Vizyonumuz | Ürünler | İnsan Kaynakları | Bayilik | İletişim